Muhasebe İşlem Fişi Belgesi İşlemleri

 

 

 

Belge Kaydetme

 

 

 

 

Kesinti Hesaplama

 

 

 

 

Belge Arama

 

 

 

 

Belge Yazdırma

 

 

 

 

 

Kullanmaya yetkİlİ kİŞİler

Kurum Kullanıcıları, BDB Kullanıcıları, Bütçe Uzmanı

 

BİLGİ

Kullanıcıların; kurumlarına ait muhasebe işlem fişi belgelerini kaydetmeleri, bu belgeleri yazdırmak üzere Excel'e aktarmaları, istedikleri bir muhasebe işlem fişi belgesini daha sonra kullanmak üzere şablon olarak kaydetmeleri ve kayıtlı belgeler arasında arama yaparak istenilen bir belgeye ve detay bilgilerine ulaşmaları amacıyla kullanılır.

 

KullanImI

Kullanıcı, bağlı bulunduğu kuruma ait yeni bir muhasebe işlem fişi belgesi kaydetmek için Yıl, Kurum Kodu, Muhasebe Birimi Kodu ve Birim

Kodu alanlarına ilgili bilgileri yazıp, daha sonra da muhasebe işlem fişi belgesine ait İlgili / Açıklama Bilgileri ve Diğer Bilgiler bölümlerini doldurmalıdır. Son olarak, alt taraftaki tabloya girilmesi gereken tertip bilgilerini girip Belge Kaydet tuşuna basmalıdır.

 

 

Belge aramak için, Belge No girilip Belge Bul () resmine basılabilir.

 

Alanların yan tarafındaki Büyüteç () resimlerine tıklanarak o alana ait ilgili bilgilere erişilebilir.

 

Alt taraftaki tabloda, her satırın sonunda yer alan Kesinti Hesapla () resimlerine tıklanarak açılan pencerede ilgili tertibe ilişkin kesinti hesaplanabilir.

 

Girilen tertip bilgilerine ilişkin yansıtmaları oluturmak için sayfanın en alt tarafında yer alan Yansıtmaları Oluştur tuşuna basılır ve açılan pencerede seçimler yapılır.

 

Sayfanın en alt tarafında yer alan araç çubuğu ise tabloya bilgi girilirken gerekebilecek işlevleri içerir. Bu araç çubuğunda yer alan işlevler sırasıyla Kes, Kopyala, Yapıştır, Sona Satır Ekle, Araya Satır Ekle, Satırı Sil, Seçili Satırları Temizle ve Borç Alacak Toplamlarını Tekrar Hesapla'dır.

 

Kesinti () kolonu ise ilgili tertibin kesinti tertibi olduğunu işaret eder.

 

Belge Yazdır tuşu, ilgili muhasebe işlem fişi belgesini yazdırmak üzere Excel'e aktarır.

 

Temizle tuşu ise, alt taraftaki tablodaki bilgileri temizler. Bilgiler sadece ekrandan silinir, hafızadan silinmez.

 

İstenilen bir muhasebe işlem fişi belgesi Ödeme Emri Yap tuşuna basılarak ödeme emri belgesine çevrilebilir. Hazırlanan bir muhasebe işlem fişi belgesine benzer bir ödeme emri belgesi oluşturulacağı zaman bilgilerin tekrar girilmemesi için bu işlev kullanılır.

 

Oluşturulan bir muhasebe işlem fişi belgesi formatı daha sonra da kullanılacaksa bu format şablon olarak kaydedilebilir. Bunun için Şablon Kaydet tuşuna basılmalıdır ve açılan pencerede gerekli seçimler yapılarak işlem sonlandırılmalıdır.

 

Kayıtlı bir şablonu açmak için ise, Şablondan Aç tuşuna basılıp istenilen şablon seçilmelidir.

 

 

Belge aramak için Yıl, Kurum Kodu, Muhasebe Birimi Kodu, Birim Kodu, Durum bilgileri girilir. Bunların yanısıra Ek Sorgu Alanlarını açmak için tıklayın linkine tıklanarak açılan alanlar da girilerek daha detaylı arama yapılabilir. Gerekli bilgiler girildikten sonra Listele tuşuna basılır ve alt taraftaki tabloya aranan muhasebe işlem fişi belgeleri gelir. Belge Detaylarını Göster seçeneği seçilip Listele tuşuna basılırsa belgelerle birlikte tertip bilgileri de görüntülenir.

 

Liste Yazdır tuşuna basılırsa alt taraftaki liste Excel dosyası olarak açılır.

 

Belge İşlemleri bölümü seçili olan belge üzerinde yapılabilek işlemleri içerir. Bu işlemler Belge Yazdır, Onayla, Onay Kaldır ve İptal Et'tir.

 

Belge seçim işlemi, Seç () kolonundan yapılır. Daha sonra da seçilen belge üzerinde Belge İşlemleri bölümünde yer alan işlemler yapılır.

 

Seçili belgeyi yazdırmak üzere Excel'e aktarmak için Belge Yazdır tuşuna basılır.

 

Seçili belgeyi onaylamak için ise Onayla tuşuna basılır. Onay kaldırmak için Onay Kaldır tuşu kulanılır.

 

Seçili belgeyi iptal etmek için İptal Et tuşuna basılır.

 

İstenilen belge üzerinde hangi işlemlerin yapıldığını takip edebilmek için Durum () kolonundaki linke tıklanıp belgenin işlem tarihçesine erişilebilir.

 

Diğer bir işlem ise seçili belgeyle ilgili Yevmiye İşlemleri'dir. Seçili belgeye yevmiye numarası vermek için Yevmiye No Ver tuşuna basılır. Yevmiye numarasını iptal etmek için ise Yevmiye No Kaldır tuşu kullanılır.